Ścieżka nawigacyjna

Do XV wieku większość terenów obecnej gminy Mińsk Mazowiecki porastały lasy i pokrywały niedostępne bagna. Obszary te były wówczas okresowo wykorzystywane do prowadzenia gospodarki łowiecko – zbierackiej lub pasterstwa.(…)

W źródłach historycznych wsie gminy wymieniane są dopiero od XV wieku. I tak:

- Targówka / Targówko / wymieniana jest od 1422 roku. Należała ona, po pobudowaniu kościoła w Mińsku, do majątku kościelnego. Nadał ją najprawdopodobniej Janusz z Gościańczyc. W roku 1605 wieś tą zamieszkiwało 12 kmieci.
- Barcząca / dawna Bęłcząca / znana jest od 1471 roku. W 1476 roku bierze ją w swoje posiadanie sędzia liwski.
- Niedziałka / dawna Niedziałkowa Łąka / występuje od 1471 roku. Bierze ją wraz z Osinami w swoje posiadanie Jan syn Jana
- Podrudzie / dawna Stara Rudnia /. Dawną Starą Rudnię otrzymał Jan właściciel Zamienia. Znajdowała się nad rzeką Mienia w miejscu gdzie istnieje dziś wieś Podrudzie, sąsiadująca z Zamieniem. Należy dodać, że budowa Nowej Rudni była przewidziana przy drodze do Siennicy, w pobliżu późniejszej osady Hucisko / Huta Mińska /.
- Dłużka / dawne Dłusko /. Kasztelan sandomierski Wolski tworzył w Mińsku rezydencję rodzinną. On też i jego synowie, a zwłaszcza Zygmunt Wolski działają na tym terenie przez dłuższy czas zabiegając o rozszerzenie posiadłości rodzinnych, które urastają do poważnego klucza dóbr. W 1586 roku w ich skład (dóbr) wchodziło 8 wsi położonych w pobliżu Mińska i połowa miasta. Nazwą połowy miasta określano prawdopodobnie ówczesny Sendomierz, a wsie to: Dłusko, Brzozownica Jesienia, Jakubowo, Moczydło Szczytnik, Jędrzejów i Mistowo.

Dawne pochodzenie miejscowości sugerują także Wólka Mińska i Wólka Iłówiecka. Od słowa Wola, łacińskie Libera Vila, nadawane były nazwy wsiom rolniczym. Wola znaczy więc tyle co świeżo założona osada, tyle co Nowa wieś. W tym też znaczeniu używana jest nazwa Wólka.

Promocja

  • Ostrzeżenia meteorologiczne
  • 500 plus
  • Głos Ziemi Mińskiej
  • Wojaska Obrony Terytorialnej
  • Gospodarka odpadami
  • Mapa gminy
  • Ceidg
  • Przetargi
  • zapytania ofertowe

Stopka strony

Urząd Gminy w Mińsku Mazowieckim ul. Chełmońskiego 14, 05-300 Mińsk Mazowiecki, tel., fax: +48 25 756 25 00

Ułatwienia dostępu        Przeczytaj oświadczenie o dostępności
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.