Ścieżka nawigacyjna

NARODOWE CZYTANIE 2017

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej,
w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.
Akcję rozpoczął prezydent Polski - Bronisław Komorowski, poprzez czytanie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza w dniu 8 września 2012. W kolejnych latach czytano utwory Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Qvovadis Henryka Sienkiewicza. Z każdym rokiem akcja cieszy się coraz większym powodzeniem w kraju ale również poza jego granicami.
W tegorocznej, czyli już szóstej edycji Polacy wybrali do czytania Wesele, dzieło Stanisława Wyspiańskiego.
W dniu 2 września 2017 roku, pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Mińsk Mazowiecki z siedzibą w Stojadłach oraz Szkoły Podstawowej w Stojadłach podjęli po raz pierwszy próbę włączenia się do Narodowego Czytania. Po rejestracji udziału w akcji, Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy przesłała okolicznościową pieczęć, która służy do składania pamiątkowego stempla na książkach przyniesionych przez uczestników. Przed wejściem do budynku szkolnego zawisł ogromny plakat, na schodach powstała sceneria wiejskiego wesela, pojawiły się nawet chochoły. Do czytania z podziałem na role zasiedli pracownicy biblioteki i szkoły, miłośnicy książki i przyjaciele. Ludowe dźwięki tworzyły tło podczas czytania pierwszego aktu Wesela. Przyjazna atmosfera,zaangażowanie czytających i trafny dobór obsady sprawiły, że pozostał mały niedosyt w całym przedsięwzięciu. Wszyscy uczestnicy przekonali się jak Wielka Literatura może integrować a nawet bawić.
I tylko trochę żal, że pogoda nie dopisała a słuchających było niewielu. Mamy nadzieję, że za rok akcja będzie się cieszyć większym zainteresowaniem wśród społeczności lokalnej.Przywołując słowa noblistki Wisławy Szymborskiej, pamiętajmy że Czy­tanie książek to naj­piękniej­sza za­bawa,
jaką sobie ludzkość wy­myśliła”.

Oprac. Wiesława Leszczyńska-Buczek, Katarzyna Malka

« wstecz

Promocja

  • Ostrzeżenia meteorologiczne
  • 500 plus
  • Głos Ziemi Mińskiej
  • Wojaska Obrony Terytorialnej
  • Gospodarka odpadami
  • Mapa gminy
  • Ceidg
  • Przetargi
  • zapytania ofertowe

Stopka strony

Urząd Gminy w Mińsku Mazowieckim ul. Chełmońskiego 14, 05-300 Mińsk Mazowiecki, tel., fax: +48 25 756 25 00

Ułatwienia dostępu        Przeczytaj oświadczenie o dostępności
zamknij
Rozmiar czcionki
Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.