Nawigacja

Treść Strony

Upamiętnienie Kazimierza Przekory, który został zamordowany w trakcie II Wojny Światowej za pomoc Żydom

26 kwietnia 2022 roku na terenie Gminy Mińsk Mazowiecki w miejscowościach Huta Mińska – Cielechowizna odbyło się upamiętnienie Kazimierza Przekory, Starszego Wachmistrza 7 Pułku Ułanów Lubelskich, który został zamordowany 2 lipca 1943 r. przez hitlerowskiego najeźdźcę za pomoc udzieloną trzem mężczyznom pochodzenia żydowskiego.

Postać Kazimierza Przekory jest wciąż żywa w pamięci jego czworga wnucząt, Pani Haliny Rerych, Pani Wiesławy Możdżonek, Pana Tadeusza Perczyńskiego i Pana Jerzego Perczyńskiego oraz w pamięci młodszego pokolenia rodziny.

Cytując słowa najstarszego wnuka, Pana Tadeusza Perczyńskiego: „Od śmierci naszego dziadka minęło wiele lat, ale pamięć nasza zawsze była z nim i cały czas staraliśmy się tę pamięć podtrzymywać. Duża w tym zasługa naszej mamy, Wandy Perczyńskiej. Mieszkając przez wiele lat na Warmii, przy każdych odwiedzinach rodzinnych stron byliśmy na grobie jej ojca i naszego dziadka. Mama, jako 14-letnia dziewczynka była świadkiem tragedii, która wydarzyła się latem 1943 roku. (...) Cała nasza rodzina jest dumna z dziadka. Stanowi on dla nas wzór do naśladowania i inspirację do wychowywania naszych dzieci, wnuków i prawnuków w duchu patriotyzmu i szacunku dla każdego człowieka”.

Uroczysta Msza Święta w intencji zamordowanego Kazimierza Przekory rozpoczęła się o godzinie 12:00 w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej. Eucharystię wraz z ks. proboszczem Wojciechem Pancewiczem celebrowali: ks. prałat kanonik płk Adam Prus, ks. ppłk Andrzej Jackiewicz, ks. Adam Praszczałek.

Podczas drugiej części uroczystości została odsłonięta tablica upamiętniająca postać Kazimierza Przekory, tworząc namacalny ślad odwagi i miłosierdzia udzielonego obcym osobom innej narodowości. Pomnik został poświęcony przez Proboszcza Parafii w Hucie Mińskiej Wojciecha Pancewicza.

Rabin Shalom Dov Ber Stambler - Przewodniczący Chabad Lubawicz Polska odprawiając modlitwę podkreślił, że Kazimierz Przekora miał cały szereg powodów aby nie udzielać pomocy obcym mężczyznom. Narażał w ten sposób życie swoje i swojej rodziny. I byłoby to całkowicie uzasadnione podejście. Jednak on tej pomocy udzielił,  za co został zamordowany.

To wielka odwaga i wielkie miłosierdzie.

Podczas uroczystości słowa uznania dla postawy Kazimierza Przekory skierowali: Pani Teresa Wargocka Poseł na Sejm RP, Pani Maria Zofia Koc Senator RP, Dyrektor Biura Poselskiego Anny Marii Siarkowskiej, Profesor Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, inicjatorka programu „Zawołani po imieniu” oraz Pan Dariusz Lipowski, Zastępca Dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Pan Antoni Jan Tarczyński Starosta Miński, odczytując również list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Pamięć o tym co było jest ważna, aby nigdy więcej nie karano śmiercią za pomoc drugiemu człowiekowi, za udzielenie schronienia.

Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski złożył na ręce rodziny szczególne podziękowania za postawę dziadka i pomoc jaką ofiarował obcym ludziom bez względu na ich narodowość oraz możliwą karę śmierci.

Dając wyraz solidarności z drugim człowiekiem, na uroczystość przybył Ks. dr Gabriel Białomyzy - Proboszcz Parafii Prawosławnej pw. św. Spirydona Cudotwórcy w Mińsku Mazowieckim.

Po zakończeniu uroczystości, wraz z rodziną Kazimierza Przekory, delegacja przedstawicieli Powiatu Mińskiego, Samorządowców z Gminy Mińsk Mazowiecki, Kierownictwa GZGK w Mińsku Mazowieckim i Instytutu Pileckiego wraz z rodziną Kazimierza Przekory udała się na cmentarz parafialny w Mińsku Mazowieckim w celu złożenia wieńca na grobie zamordowanego. Następnie delegacja udała się na cmentarz żydowski aby oddać hołd zamordowanym trzem mężczyznom, których ukrywał Kazimierz Przekora oraz innym osobom zamordowanym w trakcie II Wojny Światowej ze względu na swoją.

Dziękujemy za udział w uroczystości pocztów sztandarowych: Wojska Polskiego, Związku Piłsudczyków RP TPJP Okręg Wschodnio-Mazowiecki, Szkoły Podstawowej w Brzózem, Szkoły Podstawowej w Hucie Mińskiej, Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce, Szkoły Podstawowej w Janowie, Szkoły Podstawowej w Mariance, Szkoły Podstawowej w Zamieniu.

Dziękujemy za partnerstwo i pomoc w organizacji uroczystości: Instytutowi Pileckiego, Powiatowi Mińskiemu, Muzeum Ziemi Mińskiej, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej z/s w Cielechowiźnie Panu Piotrowi Matzanke, GZGK w Mińsku Mazowieckim oraz OSP Zamienie jak również wszystkim innym osobom, których pomoc przyczyniła się do upamiętnienia Kazimierza Przekory.

Uroczystość, swoją obecnością uświetnili również: Wicestarosta Miński Witold Kikolski, Zastępca Dowódcy 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego,  Komendant Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, Zastępca Komendanta Policji w Mińsku Mazowieckim, Zastępca Wójta Gminy Mińsk Mazowiecki Pan Radosław Legat, Sekretarz Gminy Mińsk Mazowiecki Pani Jolanta Damasiewicz, Kierownik GZGK w Mińsku Mazowieckim Pan Daniel Macios wraz z zastępcą Panem Tomaszem Małkowskim, Pan Leszek Celej Dyrektor Ziemi Mińskiej, Przedstawiciele 7 Pułku Ułanów Lubelskich na czele z Prezesem Towarzystwa Panem Zenona Duszczyka, Związek Piłsudczyków RP TPJP Okręg Wschodnio-Mazowiecki na czele z Ignacym Wieczorkiem, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego Pan Marek Łodyga, Przedstawiciele Historyków z Ziemi Mińskiej dr. Janusza Kuligowskiego i dr. Sławomira Kuligowskiego, Przedstawiciele Instytutu Pileckiego, Przedstawiciele Związku Inwalidów Wojennych RP oddział w Mińsku Mazowieckim na czele z Prezesem Pan Józefem Jedynakiem,  Zastępca Dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Dyrektor Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej,  Samorządowcy z sąsiednich gmin, Dyrektorzy Szkół Średnich z Mińska Mazowieckiego, Dyrektorzy Szkół Gminnych i Dyrektor Przedszkola Publicznego w Nowych Osinach.

Banery

Stopka

Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki
[obiekt mapy] Mapa z zaznaczonym Urzędem Gminy Mińsk Mazowiecki

Gmina Mińsk Mazowiecki
Rodzaj: gmina wiejska
Lokalizacja:
Województwo Mazowieckie,
Powiat Miński
NIP: 8222146576
REGON: 711582747

Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki
Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
Ulica: Józefa Chełmońskiego 14
Kod pocztowy: 05-300

Inspektor Ochrony Danych
iod@minskmazowiecki.pl
tel: 25 756 25 38

Urząd Gminy pracuje w godzinach:
poniedziałek w godz. 8:00 - 17:00
wtorek - czwartek w godz. 8:00 - 16:00
piątek: w godz 8:00 - 15:00

Kasa Urzędu Gminy pracuje:
poniedziałek w godz. 8:00 - 15:00
wtorek - czwartek w godz. 8:00 - 14:00
piątek w godz. 8:00 - 13:00

Dane kontaktowe:
tel.: +48 25 756 25 00
fax: + 48 25 756 25 50
e-mail: gmina@minskmazowiecki.pl

ePUAP - adres ESP:
/6i99j9rde7/skrytkaESP

KONTA BANKOWE
86 9226 0005 0000 8035 2000 0010
Bank Spółdzielczy w Mińsku Mazowieckim
- opłata skarbowa,
(UWAGA! Opłatę skarbową od pełnomocnictwa składanego w instytucji/jednostce położonej na terenie Miasta Mińsk Mazowiecki (np. urząd skarbowy, sąd rejonowy) należy wpłacać na rachunek Miasta Mińsk Mazowiecki)

- opłata za zezwolenie na sprzedaż alkoholu,
- opłata za zajęcie pasa drogowego,
- renta planistyczna.
Podatki oraz opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wpłacać na indywidualny rachunek bankowy podany w decyzji podatkowej lub zawiadomieniu.

  • Fundusze Europejskie, Unia Europejska oraz – logo marki...