Nawigacja

Treść Strony

"Przeszłość dla przyszłości. Zadbajmy o nasze korzenie." Ola Wójcik - uczennica kl. VII Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamieniu

Opieka merytoryczna : Joanna Janicka – nauczyciel języka polskiego

Lokalna Organizacja Turystyczna (LOT) już od kilku lat podejmuje się zadania, aby poprzez wyjazdy w teren zapoznawać różne środowiska z historią powiatu mińskiego. Poznawanie przeszłości u wielu osób, szczególnie młodzieży, ogranicza się do lekcji czy podręczników historii.

W dniu 19 maja 2022 roku, miałam ogromny zaszczyt uczestniczyć w wizycie studyjnej po terenach gminy Mińsk Mazowiecki – Jakubów – Dobre, na którą zostałam zaproszona przez moją nauczycielkę języka polskiego – Panią Joannę Janicką. W programie na terenie gminy Mińsk Mazowiecki zaplanowano odwiedzenie takich miejsc jak: Bagno Pogorzel, Stara Sosna, Muzeum Wsi w Starych Stojadłach – Drewiczówka oraz  Dwór w Starej Niedziałce.

W Jakubowie, zobaczyłam pomnik św. Jakuba Apostoła, Kościół św. Anny, odwiedziłam Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Jakubowie, gospodarstwo Na KOŃcu wsi w Brzozówce. W Dobrem zaś odwiedziliśmy rynek i park , kościół pw. św. Mikołaja Biskupa,   a także pomnik oraz muzeum poświęcone rzeźbiarzowi Konstantemu Laszczce, młyn w Wólce Kobylańskiej zwanej Pełkowizną oraz gospodarstwo agroturystyczne w Głęboczycy.   Odkrywałam nieznane mi miejsca. Dokładniej przedstawię to, co widziałam w gminie Mińsk Mazowiecki, ponieważ jestem mieszkanką tej gminy. Muzeum Wsi w Starych Stojadłach, czyli mówiąc wprost Drewiczówka, chwyta za serce. Bardzo zapadły mi w pamięć słowa Pana Marka Zaręby: ,, Dbajmy o nasze korzenie ‘’.

Pan Marek podzielił się z uczestnikami wycieczki refleksją jak kiedyś wyglądały dawne Stojadła i jak bardzo zmieniły się one z biegiem czasu. Zwrócił się do nas również z apelem, by zapoznawać młodzież z naszymi korzeniami, ja też apeluję, do dorosłych – by umożliwiali nam odkrywanie naszej lokalnej historii, ponieważ bez was, drodzy dorośli, nie damy rady poznać przeszłości. Drewiczówka to wspaniałe miejsce przedstawiające jak kiedyś wyglądały Stojadła. Można tam zobaczyć m.in. makietę dawnych Stojadeł czy stacji kolejowej, wiele sprzętów i zdjęć.  Jest to miejsce nie mające rozgłosu, choć moim zdaniem każdy powinien odwiedzić to muzeum, by zdać sobie sprawę, w jakim tempie i jak bardzo nasze okolice się zmieniały. Nie możemy obok Drewiczówki przejść obojętnie. Dziś Stojadła to wielkie centrum handlowe i  warto uzmysłowić sobie, że jeszcze nie tak dawno była to maleńka wioska.

Drugim miejscem z osobliwą historią na terenie gminy Mińsk Mazowiecki jest dworek w Starej Niedziałce. Od połowy XIX w. do II wojny światowej miejsce to było dworem z folwarkiem. Po II wojnie światowej dwór został przejęty przez państwo, a tamtejsze tereny zostały przekazane chłopom. W późniejszych latach powstała tam szkoła, która ostatecznie została zamknięta, a po wybudowaniu szkoły została przeniesiona do nowoczesnego obiektu. Aktualni właściciele wyremontowali dworek, stworzyli także skansen. W przydworkowym parku znajduje się ogromna, piękna lipa, która została uznana za pomnik przyrody. Wszystkie betonowe posągi, które znajdują się na terenie dworu, są porośnięte mchem co sprawia, że można tu poczuć ducha czasu. Zazwyczaj ludzie majętni, żyją przyszłością biznesu, państwo Sutkowscy – bo tak właśnie nazywają się aktualni właściciele dworu - starają się żyć również przeszłością, zapoznając ludzi z historią tego miejsca. Przedstawiając nam skansen, pokazali, że chcą ocalić obraz dawnej wsi, właśnie dla nas, kolejnego pokolenia.

Dzięki tej wizycie zrozumiałam, że najbliższe mi tereny mają wielką i ciekawą historię, której nigdy wcześniej nie miałam okazji poznać. Ludzie chcą znać przyszłość, kiedy nie odkryli przeszłości. Człowiek zmienia się z biegiem czasu. Naszej historii nie zmienimy, ale powinniśmy pielęgnować dzieło naszych przodków. I wy,  o zdobywcy młodzi, winniście im cześć!

Wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki
[obiekt mapy] Mapa z zaznaczonym Urzędem Gminy Mińsk Mazowiecki

Gmina Mińsk Mazowiecki
Rodzaj: gmina wiejska
Lokalizacja:
Województwo Mazowieckie,
Powiat Miński
NIP: 8222146576
REGON: 711582747

Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki
Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
Ulica: Józefa Chełmońskiego 14
Kod pocztowy: 05-300

Inspektor Ochrony Danych
iod@minskmazowiecki.pl
tel: 25 756 25 38

Urząd Gminy pracuje w godzinach:
poniedziałek w godz. 8:00 - 17:00
wtorek - czwartek w godz. 8:00 - 16:00
piątek: w godz 8:00 - 15:00

Kasa Urzędu Gminy pracuje:
poniedziałek w godz. 8:00 - 15:00
wtorek - czwartek w godz. 8:00 - 14:00
piątek w godz. 8:00 - 13:00

Dane kontaktowe:
tel.: +48 25 756 25 00
fax: + 48 25 756 25 50
e-mail: gmina@minskmazowiecki.pl

ePUAP - adres ESP:
/6i99j9rde7/skrytkaESP

KONTA BANKOWE
86 9226 0005 0000 8035 2000 0010
Bank Spółdzielczy w Mińsku Mazowieckim
- opłata skarbowa,
(UWAGA! Opłatę skarbową od pełnomocnictwa składanego w instytucji/jednostce położonej na terenie Miasta Mińsk Mazowiecki (np. urząd skarbowy, sąd rejonowy) należy wpłacać na rachunek Miasta Mińsk Mazowiecki)

- opłata za zezwolenie na sprzedaż alkoholu,
- opłata za zajęcie pasa drogowego,
- renta planistyczna.
Podatki oraz opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wpłacać na indywidualny rachunek bankowy podany w decyzji podatkowej lub zawiadomieniu.

  • Fundusze Europejskie, Unia Europejska oraz – logo marki...