Nawigacja

Treść Strony

86 rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego - Obywatela Honorowego Gminy Mińsk

12 maja 1935 roku cała Polska pożegnała wyjątkową postać, bezpośrednio połączoną, ze zdobytą po 123 latach, niepodległością.

Polityka, męża stanu, Naczelnika Państwa, naczelnego wodza i Marszałka Polski.

Należy podkreślić, że zasługi, w odzyskaniu niepodległości m.in. organy samorządu terytorialnego poprzez nadanie mu tytułów honorowych.Niech zatem przemówią dokumenty archiwalne, tj. akta gminy Mińsk Mazowieckie: w protokole obrad Rady Gminnej w dniu 27 listopada 1928 r. odnotowano następującą informację:

„W związku z uroczystością obchodu uroczystości 10-ciolecia wskrzeszenia państwa polskiego Rada Gminna postanowiła wyrazić hołd Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Ignacemu Mościckiemu i Marszałkowi Państwa Józefowi Piłsudskiemu. Nadto uchwalono prosić Pana Marszałka o łaskawe przyjęcie obywatelstwa honorowego naszej gminy”.

Marszałek, za pośrednictwem reskryptu wojewody warszawskiego z dnia 29 marca 1929 r., skierowanego m.in. do wiadomości Rady Gminy Mińsk i miejscowej ludności, wyraził podziękowanie za nadanie Mu tytułu obywatelstwa honorowego i oświadczył o przyjęciu tej godności. W historii naszej gminy jest to jedyny (znany) taki tytuł przyznany w okresie międzywojennym. To piękny przykład budowania tożsamości patriotycznej i obywatelskiej przez wójta i gminnych radnych.Ten doniosły fakt miał miejsce w listopadzie 1928 r., gdy wójtem gminy był Andrzej Wocial z Karoliny, jego zastępca Piotr Rokicki z Karoliny, sekretarzem gminy Adolf Terpiłowski.

Marszałek Józef Piłsudski jest nie tylko patronem Szkoły Podstawowej w Zamieniu, ale też jest honorowym obywatelem gminy Mińsk Mazowiecki – o czym powinniśmy pamiętać nie tylko przy okazji ważnych rocznic historycznych.

- informacje zawarte w artykule powstały na podstawie opracowania Janusza Kuligowskiego

Pożegnanie Marszałka Józefa Piłsudskiego - opracowanie przez Instytut Pamięci Narodowej https://youtu.be/Tv-oDO3QuYg

Banery