Linki

Banery

  • Monitoring Jakości Powietrza
  • Ostrzeżenia pogodowe
  • mapa gminy mińsk mazowiecki
  • logotyp gminy
  • Ogólnopolska Karta Seniora

Nawigacja

Treść Strony

Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa

Od października 2022 do marca 2023 roku trwa ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa”, której tematami są zagrożenia związane z powstaniem pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W związku z ostatnim zdarzeniem, które miało miejsce na terenie miasta Mińsk Mazowiecki w wyniku, którego zatrucie tlenkiem węgla stwierdzono u czterech osób Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim przypomina i apeluję do właścicieli i zarządców budynków o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej.

Akcja ma na celu uświadomienie ludziom jak ważne jest bezpieczeństwo. Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami są najczęściej ich domownicy.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych;
  • użytkuj tylko sprawne technicznie urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta;
  • nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych;
  • nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych;
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim apeluje o montaż w domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla (czadu). Zakup czujki tlenku węgla nie wymaga wielkiego nakładu finansowego, montaż nie jest skomplikowany, a czujka może uratować życie nasze i naszej rodziny. Należy również pamiętać o jej okresowej konserwacji (np. wymiana baterii) by prawidłowo działała.

Ponadto powinniśmy reagować również na sygnały ostrzegawcze wysyłane przez czujki w domach i mieszkaniach naszych sąsiadów. Być może osoby, które znajdują się w zaczadzonym mieszkaniu, nie są już w stanie wezwać pomocy i nasza reakcja jest bardzo ważna.

Plakat informacyjny

Banery

Stopka

Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki
[obiekt mapy] Mapa z zaznaczonym Urzędem Gminy Mińsk Mazowiecki

Gmina Mińsk Mazowiecki
Rodzaj: gmina wiejska
Lokalizacja:
Województwo Mazowieckie,
Powiat Miński
NIP: 8222146576
REGON: 711582747

Urząd Gminy Mińsk Mazowiecki
Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
Ulica: Józefa Chełmońskiego 14
Kod pocztowy: 05-300

Inspektor Ochrony Danych
iod@minskmazowiecki.pl
tel: 25 756 25 38

Urząd Gminy pracuje w godzinach:
poniedziałek w godz. 8:00 - 17:00
wtorek - czwartek w godz. 8:00 - 16:00
piątek: w godz 8:00 - 15:00

Kasa Urzędu Gminy pracuje:
poniedziałek w godz. 8:00 - 15:00
wtorek - czwartek w godz. 8:00 - 14:00
piątek w godz. 8:00 - 13:00

Dane kontaktowe:
tel.: +48 25 756 25 00
fax: + 48 25 756 25 50
e-mail: gmina@minskmazowiecki.pl

ePUAP - adres ESP:
/6i99j9rde7/skrytkaESP

KONTA BANKOWE
86 9226 0005 0000 8035 2000 0010
Bank Spółdzielczy w Mińsku Mazowieckim
- opłata skarbowa,
(UWAGA! Opłatę skarbową od pełnomocnictwa składanego w instytucji/jednostce położonej na terenie Miasta Mińsk Mazowiecki (np. urząd skarbowy, sąd rejonowy) należy wpłacać na rachunek Miasta Mińsk Mazowiecki)

- opłata za zezwolenie na sprzedaż alkoholu,
- opłata za zajęcie pasa drogowego,
- renta planistyczna.
Podatki oraz opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wpłacać na indywidualny rachunek bankowy podany w decyzji podatkowej lub zawiadomieniu.

  • Fundusze Europejskie, Unia Europejska oraz – logo marki...