Menu
Odnośniki
- Profil w serwisie Facebook
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu -
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Odnośniki
- Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Mińsk Mazowiecki
Nawigacja
Treść Strony
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje o Chorobie Niebieskiego Języka.
W ostatnim czasie obserwowany jest wzrost zakażeń wirusem BT w wielu państwach członkowskich UE, w tym dotychczas wolnych od tej choroby (Dania, Szwecja, Portugalia, Czechy). Zgodnie z opinią Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, obecnie ryzyko zawleczenia wirusa do Polski określane jest jako wysokie. W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim przekazuje poniższe informacje na temat choroby
1.Co to jest choroba niebieskiego języka?
Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie.
Choroba niebieskiego języka podlega obowiązkowi zwalczania.
2.Objawy kliniczne
Bydło zakaża się znacznie częściej niż owce, aczkolwiek u bydła rzadko dochodzi do wystąpienia objawów klinicznych. Ponadto choroba ta u bydła przebiega w łagodniejszej postaci niż u owiec. Po przechorowaniu bydło może stać się nosicielem zarazka, co prowadzi do zakażania kuczmanów i przenoszenia wirusa za ich pośrednictwem na zwierzęta zdrowe.
Z uwagi na długi okres wylęgania choroby objawy kliniczne u bydła mogą nie być widoczne nawet do 60-80 dnia po zakażeniu. Jednakże jeśli wystąpią, można zaobserwować:
gorączkę, ślinotok, zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka, zapalenie koronki i tworzywa racic, będące przyczyną kulawizny, u krów mlecznych - łuszczenie się naskórka strzyków i tworzenie się strupów, ronienia, rodzenie zdeformowanych cieląt, przy czym deformacje dotyczą najczęściej głowy. Na zakażenie najbardziej podatne są płody w okresie rozwoju mózgu.
U owiec choroba może przebiegać od zakażenia bezobjawowego lub postaci przewlekłej do nadostrej i ostrej. Można zaobserwować następujące objawy kliniczne:
bardzo wysoka temperatura ciała 41-42°C, spadek kondycji, posmutnienie, utrata mleczności, obrzęk warg, powiek i małżowin usznych, silne zaczerwienienie błony śluzowej policzków i jamy nosowej, drobne wybroczyny pod śluzówką jamy ustnej i nosowej, owrzodzenie warg, opuszki zębowej oraz w niektórych przypadkach języka, duszność, ślinotok, obfity wypływ z nosa, początkowo surowiczy, następnie śluzowo-ropny i krwawy, wymioty mogące być przyczyną zachłystowego zapalenia płuc, przekrwiony, obrzękły, siny i wystający z jamy ustnej język, biegunka, kał z domieszką krwi, kulawizna jako następstwo zapalenia koronki i tworzywa racic, możliwe zapalenie płuc i zwyrodnienie mięśni, ciężarne samice mogą rodzić martwe lub zdeformowane jagnięta.
3.Zasady ochrony przeżuwaczy przed chorobą
W celu ochrony zwierząt przed chorobą należy:
➢wystrzegać się zakupu zwierząt pochodzących z niewiadomego źródła, bez świadectwa zdrowia,
➢zapewnić okresowe wizyty lekarza weterynarii w gospodarstwie,
➢zwalczać owady w pomieszczeniach inwentarskich, w których przebywają zwierzęta,
➢w przypadku zauważenia objawów nasuwających podejrzenie choroby zakaźnej niezwłocznie zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii bezpośrednio lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem albo wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
4.Więcej informacji na temat choroby, w tym zdjęcia objawów klinicznych, można uzyskać na stronie Głównego Lekarza Weterynarii:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/choroba-niebieskiego-jezyka-blutongue